W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę wojskową [FOTO]

W niedzielę 27 lutego o godz. 11.00 w Rzeszowie, odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty wypowiedziało 127 ochotników. To jednocześnie zakończenie 16-dniowego szkolenia w ramach projektu „Ferie z WOT”. W tym ważnym dniu dla Wojsk Obrony Terytorialnej mianowano również na pierwszy stopień podoficerski 17 ubiegłorocznych uczestników kursu podoficerskiego „SONDA”.

Po raz pierwszy w tym roku 127 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę. Wśród nich było 30 kobiet. Uroczystości odbyły się na Rynku Rzeszowskim. Żołnierze przysięgali na sztandar podkarpackich Terytorialsów a ślubowanie odebrał płk Michał Małyska dowódca brygady. Dzisiejsza data to również zakończenie 16-dniowego szkolenia w ramach projektu „Ferie z WOT”.

Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak w liście do bohaterów uroczystości napisał – dziękuję za Waszą decyzję o wstąpieniu do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pokazujecie w ten sposób, że bliskie są Wam wartości patriotyczne, dobro naszej Ojczyzny i Jej obywateli. Mundur żołnierza Wojska Polskiego i oliwkowy beret to symbole lojalności, oddania i poświęcenia. Noście je z dumą…

To już trzydziesta pierwsza przysięga wojskowa żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady OT a zarazem trzecia na Rynku w Rzeszowie.  

Pułkownik Michał Małyska, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT – podczas uroczystości przypomniał, że Rzeszów jest jedną z kolebek Wojsk Obrony Terytorialnej i to tu właśnie powstała jedna z pierwszych i największych brygad. Tego dzieła mogliśmy dokonać tylko i wyłącznie dzięki córkom i synom tej ziemi, pełnej patriotyzmu i odpowiedzialności. To właśnie wy drodzy Terytorialsi, materializujecie kwintesencję wartości jakie nosi w sobie Podkarpacie.

Podczas dzisiejszej uroczystości 17 żołnierzy 3. PBOT otrzymało promocję na pierwszy stopień podoficerski. Mianowani żołnierze w ostatnim kwartale ubiegłego roku ukończyli kurs podoficerski „Sonda”, który już po raz czwarty odbył się na Podkarpaciu. Nowo mianowani kaprale obejmą stanowiska dowódców sekcji w sześciu batalionach lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Przemyślu oraz Sanoku.  

***

Każda z piętnastu Brygad Obrony Terytorialnej wydzieli na korzyść wojewodów co najmniej po jednej kilkudziesięcioosobowej Grupie Wsparcia Relokacji Uchodźców. Celem działania grup będzie wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i funkcjonowaniu punktów recepcyjnych rozwijanych na potrzeby przyjęcia uchodźców z Ukrainy. W skład każdej grupy wejdą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy oraz psychologowie.

Zdjęcia: Paulina Lęcznar

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa