W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Informacje

20-lecie Pogotowia Ratunkowego w Radomyślu Wielkim [FOTO]

Podstacja mieleckiego Pogotowia Ratunkowego w Radomyślu Wielkim świętowała wczoraj (4 marca) 20-lecie istnienia.

23 lutego 2004 r. po długich staraniach władz gminy w Radomyślu, ruszyła podstacja pogotowia (w ośrodku zdrowia przy ul. AK). Była to pierwsza podstacja pogotowia w całym województwie podkarpackim. Jak stwierdził burmistrz Józef Rybiński, prezentując rys historyczny, było to niezwykle ważne wydarzenie, gdyż mieszkańcy zyskali możliwość szybkiej pomocy w chwili zagrożenia życia. – Wiele lat temu na karetkę czekało się pół dnia. To było nie do uwierzenia, że może dojechać w 15 minut i to do najdalszego krańca gminy. To był skok cywilizacyjny – powiedział Józef Rybiński, burmistrz Radomyśla Wielkiego. – Czas w ratownictwie ma kluczowe znaczenie. Powstanie tej Podstacji skróciło czas dojazdu do pacjenta, co zapewne uratowało życie wielu chorych w tej gminie. I to dlatego warto świętować takie rocznice – powiedział Grzegorz Gałuszka, dyrektor Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu

Okrągły jubileusz najstarszej Podstacji PSPR Mielec był preludium do obchodów 20-lecia całego Pogotowia Ratunkowego w Mielcu jako osobnej jednostki. – Rat. med. Janusz Kulig i rat. med. Robert Szalwa pełnili pierwszy dyżur, przyprowadzili tu karetkę i ona pracowała w tym miejscu już od tamtej chwili – powiedział Grzegorz Gałuszka. Dwaj wspomniani ratownicy związani przez długi czas z Podstacją w Radomyślu otrzymali specjalne wyróżnienia, podobnie jak Józef Latawiec, kierownik sekcji transportu PSPR Mielec, który był bardzo zaangażowany w powstanie Podstacji, a także Grzegorz Gałuszka, dyrektor PSPR Mielec, który obecnie ją rozwija.

– Te 20 lat to bardzo dynamiczny czas rozwoju pogotowia. 10 lat temu otworzyliśmy nową siedzibę Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, dzięki czemu powstała dyspozytornia medyczna i zaczątek konsorcjum, które dziś tak sprawnie działa pod dyrekcją Grzegorza Gałuszki. I dziś mieleckie pogotowie obejmuje 1/5 województwa, to duża i dobra firma – chwalił Paweł Pazdan, dyrektor mieleckiego Szpitala, a także były szef PSPR Mielec.

– Pamiętam, jaka była duma i satysfakcja z tego, że tę podstację udało się zorganizować, pierwszą poza siedzibą Pogotowia Ratunkowego, a przeważnie były to siedziby miast powiatowych i miasta wojewódzkiego Rzeszów. To była pierwsza na Podkarpaciu Podstacja. Mieliśmy świadomość, że zaraz wstępujemy do Unii, standard dojazdu to 15 minut, a u nas wcześniej czekało się godzinami. Ale wkrótce wiedziałem, że standardy spełniły, choć pierwsze obserwacje czasów dojazdów odbywały się z duszą na ramieniu – wspomina starosta Stanisław Lonczak.

Jubileusz stał się okazją do przekazania druhom z OSP Dąbie noszy, a strażakom z Radomyśla karetki, która zakończyła służbę w PSPR Mielec.

Uroczystość zakończył występ zespołu Szkoły Muzycznej w Radomyślu Wielkim w składzie Paweł Stanosz i Marek Ruda.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Światowy Dzień Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane [FOTO]

Wiadomości Mielec

Niedźwiedź pojawił się w powiecie mieleckim

Wiadomości Mielec

Tydzień Bibliotek w Bibliotece Publicznej w Podleszanach

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa