W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje Kultura i nauka

 Powstaje mural z Grzegorzem Lato przy ulicy Kusocińskiego

W Mielcu przy ul. Kusocińskiego 15 powstaje mural z wizerunkiem jednego z najbardziej znanych i zasłużonych polskich piłkarzy – Grzegorza Lato. Dzieło jest częścią inicjatywy STS, sponsora piłkarskiej reprezentacji Polski, pt. “Pamiętajmy o sportowcach”, którego celem jest upamiętnienie wybitnych polskich zawodników. Autorem pracy jest duet artystyczny Czary-Mury, a odsłonięcie muralu zaplanowano na połowę marca.

Grzegorz Lato, jako bohater muralu został wybrany nieprzypadkowo. STS, sponsor reprezentacji Polski od 2014 roku, chce w ten sposób upamiętnić 50. rocznicę zdobycia przez reprezentację Polski trzeciego miejsca na Mistrzostwach Świata w Niemczech. Wielki udział w tym sukcesie miał właśnie Lato, do który został Królem Strzelców turnieju w siedmioma trafieniami.

Ten mural to dla mnie ogromne wyróżnienie, szczególnie, że powstaje w mieście, w którym się urodziłem i rozpoczynałem swoją przygodę z piłką. Jestem wdzięczny mecenasowi dzieła, sponsorowi reprezentacji Polski, czyli firmie STS, że uhonoruje mnie w ten sposób – mówi Grzegorz Lato. I dodaje: – Wielką radością jest dla mnie, że mając swój mural, będę mógł dołączyć do już wyróżnionych tak najważniejszych postaci polskiej piłki – Włodzimierza Lubańskiego czy Włodzimierza Smolarka, ale przede wszystkim do trenera Kazimierza Górskiego, który jest głównym autorem sukcesu na mistrzostwach.

Mecenasem sponsor reprezentacji Polski   

Mecenasem projektu jest lider krajowego rynku bukmacherskiego i sponsor reprezentacji Polski w piłce nożnej – firma STS. – Sport leży w naszym DNA, jesteśmy z nim nieodłącznie związani. Od dekady, jako sponsor reprezentacji Polski w piłce nożnej, angażujemy się w świętowanie ważnych momentów dla rodzimego sportu. Takim bez wątpienia jest 50. rocznica od wywalczenia brązowego medalu na Mistrzostwa Świata. Cieszę się, że po raz kolejny możemy współpracować z artystami z Czary-Mury i ponownie, po muralach Włodzimierza Lubańskiego i Włodzimierza Smolarka, uhonorować wielkiego sportowca, jakim jest Grzegorz Lato. Inicjatywa ta świetnie wpisuje się w realizowaną przez nas strategię społecznej odpowiedzialności biznesu, która w dużej mierze opiera się na działaniach Fundacji STS oraz właśnie na działaniach sponsorskich – mówi Paweł Rabantek, chief marketing officer w grupie STS. 

Mural Grzegorza Lato, to czwarty projekt w ramach inicjatywy “Pamiętajmy o sportowcach”, którego celem jest upamiętnienie wybitnych polskich zawodników. Inauguracją było odsłonięcie w 2021 roku muralu z wizerunkiem Kazimierza Górskiego w Warszawie przy ulicy Madalińskiego 49/51, na budynku, w którym przez ponad 30 lat mieszkał trener tysiąclecia. Paweł Rabantek: – Sport od lat jest jednym z najważniejszych aspektów życia społecznego, gdyż pozwala się jednoczyć, kształtuje dobre postawy, wpływa na nasz rozwój. Równolegle stanowi sporą część historii. Jako firma odpowiedzialna społecznie chcemy, by tych najbardziej znaczących dla rodzimego sportu i pokoleń kibiców sportowców honorować w szczególny sposób, a zarazem sprawić, by świadomość ich dokonań nie została zapomniana.

Muralami ocalają od zapomnienia

Wykonawcy muralu, duet artystyczny Czary-Mury (Marta Piróg i Marek Grela) najchętniej wykonuje malowidła upamiętniające ważne postacie dla polskiej historii w wielu dziedzinach. W swej filozofii zakłada ocalenie od zapomnienia uznanych osób, uhonorowanie ich osiągnięć, a także edukację społeczeństwa, zwłaszcza młodego pokolenia, które wychowuje się już na zupełnie innych wzorcach. Do takich osób niewątpliwie zalicza się Grzegorz Lato. Sam fakt uhonorowania postaci dla artystów to jednak za mało. – Zawsze na nasze murale szukamy miejsca z ważnym dla postaci kontekstem i nigdy nie jest to miejsce przypadkowe – tłumaczy Marek Grela, z „Czary-Mury”, a Marta Piróg dodaje: – W przypadku Grzegorza Lato jest to Mielec, co więcej – ulica Kusocińskiego, w pobliżu której piłkarz rozpoczynał swoją przygodę z piłką nożną. Zachęcamy, by na bieżąco śledzić postępy prac przy ul. Kusocińskiego w Mielcu.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Tydzień Bibliotek w Bibliotece Publicznej w Podleszanach

Wiadomości Mielec

Kontrolę autokaru turystycznego może zgłosić każdy [FOTO]

Wiadomości Mielec

Dla mojej najpiękniejszej Mamy – koncert [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa