W piątek, 3 września, świętowaliśmy 75-lecie pożarnictwa zawodowego na ziemiach mieleckich. Jubileusz był okazją do przekazania Komendzie Powiatowej PSP nowego sztandaru.
Uroczystości rozpoczęły się polową Mszą Świętą pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej, biskupa Andrzeja Jeża. To podczas tego nabożeństwa, w Kościele św. Marka w Mielcu, poświęcono sztandar, który zastąpił dotychczasowy – przekazany 29 września 1996 roku.
Nowy sztandar ufundowany został przez Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru, w skład którego weszły samorządy z terenu powiatu mieleckiego, w tym także Starostwo Powiatowe w Mielcu. Honorowi goście dokonali symbolicznego wbicia gwoździ w drzewiec sztandaru, a także złożyli wpisy do pamiątkowej księgi.
Sztandar przekazano podczas podniosłego ceremoniału – ten otworzony został przez przedstawiciela fundatora, starostę Stanisława Lonczaka. Następnie nadbryg. Zastępca Komendanta Głównego PSP Arkadiusz Przybyła przekazał go na ręce Komendanta Powiatowego PSP mł. bryg. Łukasza Kapinosa, a ten wręczył go przedstawicielom pocztu sztandarowego. Jak podkreślił Komendant Powiatowy PSP w Mielcu mł. bryg. Łukasz Kapinos, sztandar będzie dla komendy i pracujących w niej strażaków „dumą, honorem i zaszczytem, a także zobowiązaniem do dalszej pracy na rzecz mieszkańców powiatu”.
Uroczystości zwieńczyło odznaczenie sztandaru Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa oraz przekazanie odznaczeń państwowych i resortowych dla osób zasłużonych dla pożarnictwa.
Warto dodać, że uroczystości 75-lecia zawodowego pożarnictwo połączono z piknikiem rodzinnym. W programie znalazły się zabawy dla dzieci oraz pokazy sprzętu pożarniczego.
Zainteresowani mieszkańcy mogli także wziąć udział w dniu otwartym komendy zaplanowanym na kolejny dzień, czyli sobotę, 4 września. Odbyło się tam kilka pokazów, m.in. ratownictwa wysokościowego, wejścia po drabinie hakowej czy biegu na 100 metrów z przeszkodami. Uczestnicy wydarzenia mogli sprawdzić się na młodzieżowym torze przeszkód, wejść do zadymionego sztucznie namiotu czy wypróbować konną sikawkę pożarniczą. Na najmłodszych czekała zaś nie lada gratka: gaszenie hydronetką pożaru ilustrowanej makiety domu.