18 sierpnia 2018, 7:18
Slider
Image default
Galerie Informacje Materiały video

Biblioteka Miejska – coś się skończyło, coś się zaczyna [FOTO, VIDEO]

Firma Baudziedzic Sp. z o.o. Spółka Komandytowa, jest Generalnym Wykonawcą zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa i rozbudowa Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK przy ulicy Kusocińskiego 2 w Mielcu wraz z zagospodarowaniem terenu”.

Koszt realizacji I etapu (bez zagospodarowania terenu wokół obiektu)  wyniesie 20 441 369,99 zł brutto. Roboty mają zostać ukończone do połowy grudnia tego roku.

Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 w wysokości ok. 6 mln zł. To maksymalna możliwa do uzyskania kwota dofinansowania.

Historia planów przebudowy biblioteki ma już kilka lat. W 2015 r. miasto ogłosiło konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji rozbudowy placówki wraz z zagospodarowaniem przylegającego terenu. Wygrała koncepcja przygotowana przez pracownię architektoniczną z Nowego Sącza, głównym Projektantem jest Pan Konrad Loesh.

W zmodernizowanym budynku pojawi dwukondygnacyjna przestrzeń wystawiennicza zlokalizowana w holu, Centrum Informacji o Regionie, czytelnia czasopism bieżących, czytelnia naukowa, e-czytelnia, e-biblioteka, Kącik Dziecka oraz Strefa Nastolatka. Przewidziano również salę spotkań autorskich i artystycznych oraz kawiarnię z zapleczem.  Dzięki nadbudowie jednego piętra cały obiekt zwiększy swoją kubaturę, zyska nowoczesny wygląd i nowe funkcje.

Prace przewidziane do wykonania w I etapie przy współudziale dofinansowania obejmą tylko budynek modernizowanej biblioteki, natomiast zagospodarowanie terenu wyłącznie w bezpośrednim sąsiedztwie budynku. Realizacja szerszego zagospodarowania terenu parku wokół biblioteki wraz z budową parkingu na 85 samochodów planowana jest na kolejne lata. Możliwość pozyskania dofinansowania na tę część zadania jest na bieżąco monitorowana.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Mielca na dalsze zagospodarowanie terenu, zabezpieczono środki finansowe na ponad 4 mln złotych z terminem realizacji na 2020 rok.

Celem realizacji tej, od tak dawna oczekiwanej w naszym mieście, inwestycji jest dostosowanie biblioteki do wymogów współczesnych użytkowników, którzy cenią sobie m.in. nowe technologie, ale jednocześnie zachowanie kameralnego charakteru wypożyczalni i czytelni woluminów. Nowa biblioteka ma podnieść atrakcyjność kulturalną regionu i poprawić dostępność oferty kulturalnej dla mieszkańców miasta Mielca oraz innych gmin powiatu.

 

 

 

 

Slider

Zobacz też...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja