W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje Materiały video Wywiady

Black Hawki dla wojsk specjalnych [FOTO, VIDEO]

Cztery śmigłowce Sikorsky S-70i Black Hawk wyprodukowane w PZL Mielec zostały oficjalnie przekazane polskim Siłom Zbrojnym.

Uroczystość odbyła się 20 grudnia w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz licznych przedstawicieli polskiego wojska.

Zaprojektowany i wytwarzany zgodnie z wymaganiami Armii USA wielozadaniowy śmigłowiec Black Hawk jest często wybieranym helikopterem do zadań transportowych i wspierania działań bojowych. Używają go siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i 31 innych klientów na świecie. Pierwszym rodzimym klientem, który wybrał ten wiropłat, jest polska policja.

Kontrakt na cztery maszyny został podpisany 25 stycznia w Polskich Zakładach Lotniczych przez szefa MON w obecności Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Od momentu podpisania umowy do dostawy śmigłowców minęło niecałe 11 miesięcy.

Znaczenie Mielca wzrasta – zarówno dla Lockheeda, jak i rządu, który od tej firmy kupuje coraz więcej uzbrojenia. Wejście do służby black hawków, nawet jeśli są na początek tylko cztery, otworzy globalnemu potentatowi drzwi do kolejnych zamówień z armii.

Black Hawk to jedna z najbardziej wielozadaniowych konstrukcji, z niezliczoną ilością wersji. W Polsce firma promuje np. maszynę uzbrojoną, która miałaby być tańszym ekwiwalentem wyspecjalizowanych przeciwpancernych śmigłowców uderzeniowych. Pozycja dostawcy z kontraktem i wynikającymi z niego kontaktami jest nieporównanie silniejsza niż jednego z pretendentów, więc kto wie, czy skończy się tylko na realizacji opcji zamówienia kolejnych czterech maszyn.

S-70i Black Hawk jest wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego. Śmigłowce zostały zamówione dla Wojsk Specjalnych w konfiguracji do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych, w której oprócz standardowego wyposażenia producenta wchodzą m.in.:

1.    Wyposażenie do lotów nocnych bez widzialności,

2.    Uzbrojenie i wyposażenie zgodnie z wymaganiami wojsk specjalnych,

3.    Wyposażenie umożliwiające wszechstronny transport ładunków,

4.    Wyposażenie wspomagające ewakuację rannych,

5.    Systemy łączności i wymiany danych zgodne z wymaganiami państw NATO – do prowadzenia korespondencji, niezależnie od przynależności korespondenta,

6.    Systemy nawigacyjne zgodne z wymaganiami ICAO i NATO,

7.    Systemy ochronne śmigłowca i załogi,

8.    Wyposażenie naziemne gwarantujące całkowitą niezależność użytkownika,

9.    System wsparcia logistycznego,

10.    Pakiet szkoleń personelu latającego i technicznego.

Szczegóły dotyczące uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia śmigłowców stanowią informację nieprzeznaczoną do upubliczniania, co jest przyjętym standardem światowym w przypadku sprzętu wojsk specjalnych. Wartość umowy wraz z w/w pakietami wyniosła 683,4 mln złotych brutto. Koszt jednego śmigłowca wraz z wyposażeniem wynosi ok. 75 mln złotych zł brutto. Na dostawcę nałożono zobowiązania gwarantujące zachowanie śmigłowców w należytej sprawności technicznej przez cały okres ich eksploatacji. Śmigłowce Sikorsky S-70i zostały wyprodukowane i dostarczone przez Polskie Zakłady Lotnicze sp. z o.o. w Mielcu, spółkę Lockheed Martin.

S-70i Black Hawk – wielozadaniowy śmigłowiec wykorzystywany przez wojsko Stanów Zjednoczonych i ponad 30 innych armii na całym świecie. Black Hawk – to wylatanych 10 milionów godzin, w tym ponad 2,5 miliona w warunkach bojowych, m.in.  w misjach ofensywnych, MEDEVAC-u, transporcie VIP-ów, przewozie ładunków, misjach bojowo-poszukiwawczych i ratunkowych i patrolach morskich.

Konstrukcja śmigłowca:

Klasyczny układ dwusilnikowy z czterołopatowym wirnikiem nośnym, czterołopatowym śmigłem ogonowym i niechowanym podwoziem z kołem ogonowym.

Kabłub o konstrukcji metalowej, półskorupowej  z wykorzystaniem elementów kompozytowych. Duża  liczba luków i wzierników umożliwiających dostęp do poszczególnych elementów wyposażenia. Struktura kadłuba zaprojektowana jest tak, aby maksymalnie chronić osoby w niej przebywające m.in. w warunkach lądowania awaryjnego. W przedniej części kadłuba znajduje się kabina załogi. Za kabiną pilotów znajduje się kabina transportowa. Z obu stron kabiny transportowej znajdują się szerokie drzwi odsuwane do tyłu. Za kabiną transportową znajdują się zbiorniki paliwa. W dolnej części kadłuba znajduje się hak,na którym można podwiesić ładunek. W tylnej części śmigłowca kadłub przechodzi w belkę ogonową, która kończy się statecznikiem pionowym. Do statecznika pionowego jest mocowane śmigło ogonowe oraz statecznik poziomy. Przekładnia główna znajduje się w górnej części kadłuba. Po jej bokach są zamocowane silniki główne. Za osią wirnika głównego znajduje się pomocniczy silnik turbinowy (APU), służący również do rozruchu silników głównych.

Wirnik nośny jest czterołopatowy. Główny element głowicy wirnika wykonany jest ze stopu tytanu. Do niego są mocowane m.in. elastomerowe łożyska łopat. Łopaty posiadają tytanowy dźwigar.

Dla PZL-Mielec to będzie przełom. Po raz pierwszy ich śmigłowce trafią do polskiego wojska, wcześniej zamówiła je tylko policja. Kadłuby black hawków i całe maszyny produkowane są w Mielcu od 2007 r. (po prywatyzacji zakładu na rzecz Sikorsky Aircraft Corporation, wchłoniętej w 2015 r. przez Lockheed Martin) i stanowią filar statystyk eksportu uzbrojenia. Do tej pory zakłady wyprodukowały ponad 500 kabin i 50 całych śmigłowców.

YouTube player

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

 Policyjny dron monitorował skrzyżowania [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Rozmowy wierszami z udziałem poetki Katarzyny Hudy

Wiadomości Mielec

 Konferencja dotycząca programu dekarbonizacji mieleckiej elektrociepłowni

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa