W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Przestępstwa, skandale, afery

Kolejna manifestacja przeciwko zatruwaniu powietrza przez firmę Kronospan

W dniu 10.06.2018 planowana jest kolejna manifestacja przeciwko zatruwaniu powietrza przez firmę Kronospan. Protest zacznie się pod Pomnikiem Wolności w Mielcu, a zakończy przy Urzędzie Miasta. W związku z tym wydarzeniem my, organizatorzy protestu, przekazujemy społeczeństwu naszego miasta i okolic, komunikat:

Chcemy wyrazić z całą stanowczością nasz sprzeciw przeciwko zatruwaniu środowiska, a szczególnie powietrza, przez powszechnie znany zakład znajdujący się na terenie naszego miasta. Oczekujemy od władz radykalnych, szybkich działań zmierzających najlepiej do zamknięcia zakładu Kronospan w Mielcu, albo, co najmniej, do ograniczenia jego oddziaływania do minimum. Do tego nawiązuje hasło przewodnie naszego protestu „Podpisujesz – Przegrywasz”.

Zgoda na zatruwanie naszego miasta nie pochodzi od nas samych, ale od władz a szczególnie od marszałka województwa podkarpackiego, który zatwierdza właściwy do tego dokument, czyli pozwolenie zintegrowane. Jesteśmy apolityczni i niezależnie z jakiej opcji politycznej byłby marszałek podpisujący to pozwolenie, dostałby od nas „czerwoną kartkę” w przypadku wyrażenia zgody na trucie nas poprzez ogromne ilości szkodliwych substancji, które ten zakład emituje.

W naszym mieście wdychaliśmy, i jeśli nic się nie zmieni, nadal będziemy wdychać bardzo duże ilości takich substancji jak rakotwórczy formaldehyd czy inne związki. Badania przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w zakładzie Kronospan w Mielcu wykazały obecność w emitowanych wyziewach oprócz formaldehydu także takich substancji z grupy tzw. Lotnych Związków Organicznych jak benzen, ksylen, toluen, styren, amoniak, terpeny, itd. Wśród nich Toluen, Ksylen i Formaldehyd – to najniebezpieczniejsza trójka substancji składających się na LZO. Pamiętajmy, że tak zanieczyszczonym powietrzem oddychamy w Mielcu już od około 20 lat.

Wielu z nas mieszkańców oczekuje wręcz odszkodowania od zakładu za te dwadzieścia lat trucia, a nie wiadomo ile jaszcze takich lat przed nami, jeśli nie sprzeciwimy się temu i nie doprowadzimy do zniknięcia lub radykalnego ograniczenia tego procederu. Dlatego mówimy stanowczo: „Dość Kronookupacji w naszym mieście!”. Satysfakcjonuje nas tylko rozwiązanie polegające na tym, że Kronospan wyniesie się z naszego miasta, albo może tu pozostać tylko w wypadku, gdy naprawdę stanie się dobrym sąsiadem i ograniczy swoja uciążliwość, poziomy emisji, do minimum. Ś.p. prezydent Mielca Daniel Kozdęba wspierał nas w naszej walce o czyste powietrze w Mielcu.

Apelujemy do obecnych władz miasta, Marszałka Województwa Podkarpackiego, czy też Ministra Środowiska: „Ukróćcie ten proceder!”, zabiegajcie o zmianę prawa ochrony środowiska by nie pozwalało funkcjonować na dotychczasowych zasadach zakładom przetwórstwa drzewnego. Zabiegajcie o zmianę prawa w tym zakresie, jeśli trzeba nawet na poziomie prawodawstwa Unii Europejskiej. Ustalajcie rozmiary emisji LZO (w tym formaldehydu) na poziomach wartości minimalnych. Zmieńcie definicję biomasy tak, aby pył drzewny ze szlifowania płyt wiórowych czy MDF zawierający kleje, żywice nie był więcej używany, jako paliwo spalane w zakładach produkujących płyty drewnopodobne.

Narzućcie rygorystyczne wymogi utylizacji LZO wewnątrz tego typu zakładów przy użyciu najlepszych dostępnych technik jak systemy dopalające LZO, ew. w niektórych przypadkach katalizatory czy biofiltry. UTWS zawierający elektrofiltr ograniczający emisję pyłów może nawet o 90% nie wystarczy. Nam chodzi o redukcję emisji szkodliwych gazów także o 90%. Sam ciągły monitoring nie wystarczy, jeśli nadal będą możliwości obejścia jego stosowania np. w emitorach awaryjnych. Należy poszukiwać możliwości wprowadzenia wszelkich dostępnych sposobów kontrolowania zanieczyszczeń wydobywających się z zakładów typu Kronospan.

Należy radykalnie zwiększyć uprawnienia kontrolne WIOŚ i sprawić, aby była to służba całodobowa. Postulujemy o doprowadzenie do takich zmian, aby szkodliwe oddziaływanie na otoczenie przez zakłady typu Kronospan było ograniczone do minimum, tak by ludzie mieszkający w pobliżu takich zakładów mogli niemalże zapomnieć o ich istnieniu. Nie poddamy się i będziemy o to walczyć dopóki starczy nam sił!

Organizatorzy protestu

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Dwaj mężczyźni usłyszeli zarzuty posiadania narkotyków

Wiadomości Mielec

Policjanci zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę w Izbiskach

Wiadomości Mielec

Policjanci zatrzymali po pościgu w Brzeźnicy recydywistę

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa