W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Informacje Materiały video Wywiady

Odsłonięcie Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych [FOTO, VIDEO]

W Mielcu odsłonięto i poświęcono Pomnik Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych. To największy w Polsce monument upamiętniający bohaterów podziemia antykomunistycznego.

Pomnik Żołnierzy Wyklętych powstawał na Górce Cyranowskiej od 2019 roku. Od początku na jego budowę składało się wiele osób prywatnych i instytucji. Społeczną zbiórkę koordynowało Stowarzyszenie Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” czyli grupa pasjonatów, którzy od początku działali w przekonaniu że to ich patriotyczny obowiązek. Bo choć wielu Wyklętych i niezłomnych nie ma grobów, mogą mieć pomnik Monument autorstwa Józefa Opali z Koprzywnicy, absolwenta warszawskiej ASP jest pełen symboli.

To m.in. 5-metrowa kolumna z granitu, nazwana Drzewem Życia, która ma przypominać trudne losy naszego narodu. Na zwieńczeniu kolumny znajduje się odlany z brązu orzeł w zamkniętej koronie z krzyżem. Końcówka prawego skrzydła jest urwana, co symbolizuje utraconą bezpowrotnie w czasie wojny i po wojnie elitę polskiego państwa. W sercu kolumny został umieszczony ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, patronki Żołnierzy Niezłomnych. „Korowód cieni” – to główna wykonana w brązie część pomnika przedstawiająca sylwetki polskich bohaterów. W sumie dwunastu. To m.in. Łukasz Ciepliński rotmistrz Witold Pilecki czy generał Emil Fieldorf „Nil”. Są też niezłomni pochodzący z Podkarpacia.. Janina Przysiężniak z Kuryłówki, ks. Władysław Gurgacz urodziny w Jabłonicy Polskiej , Wojciech Lis Mściciel z Cmolasu Hieronim Dekutowski „Zapora ” z Dzikowa Aleksander Rusin 'Rusal’ z Dobrynina czy związany z Mielcem Leon Wanatowicz.

Od początku inicjatywę budowy pomnika wspierał Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

W uroczystościach odsłonięcia pomnika wzięli udział między innymi wicepremier minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz prezes IPN dr Karol Nawrocki.

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Ekspertki z Urzędu Skarbowego w Mielcu spotkały się z seniorami Dziennego Domu „Senior – Wigor” w Przykopie

Wiadomości Mielec

Potrzebna pomoc dla Dawidka z Woli Mieleckiej potrąconego przez samochód

Wiadomości Mielec

Pijany jechał ciągnikiem w Tuszowie Narodowym

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa