W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje

Odszedł śp. Kazimierz Królikowski

 Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy w ubiegłą sobotę  informację o śmierci w wieku 93 lat śp.  mgr Inż. Kazimierza Królikowskiego, wielce zasłużonego dla Mielca oraz Ziemi Mieleckiej.

Zmarły od 1950 r. pracował przez wiele lat w dawnej Wytwórni  Sprzętu Komunikacyjnego PZL –Mielec  na wielu odpowiedzialnych kierowniczych stanowiskach, zwłaszcza w Pionie Technicznym, ale także Handlowym. Zmarły położył wielkie zasługi w rozwoju automatyzacji i elektroniki  mieleckiej fabryki przyczyniając się w istotnym stopniu do unowocześnienia systemu zarządzania dynamicznie rozwijającej się fabryki.  Niezależnie od pracy zawodowej w mieleckiej fabryce udzielał się bardzo aktywnie  w technicznych organizacjach społecznych takich jak TNO i K, NOT, SIMP, a także prowadził rozległą działalność dydaktyczną, głównie ze studentami Politechniki Rzeszowskiej, z także naukowo-publicystyczną. W roku 1995 utworzył wraz niemieckimi partnerami  Fundację Międzynarodowego Centrum Kształcenia i Rozwoju Gospodarczego uzyskując jako jej  wieloletni dyrektor pierwsze w Polsce  granty z Unii Europejskiej  na szkolenia w zakresie edukacji  europejskiej. 

Wielkie zasługi Zmarły położył też w dziedzinie tworzenia i promocji mieleckiego samorządu terytorialnego, zwłaszcza jego struktur powiatowych, pełniąc m.in. funkcję członka Zarządu Powiatu. Współtworzył wiele uchwał dotyczących funkcjonowania  Rady Powiatu, m.in. statutu oraz zasad współpracy z organizacjami pozarządowymi, a także strategii rozwoju i promocji powiatu mieleckiego.

Działał w kilku znaczących  mieleckich organizacjach pozarządowych takich jak PROMLOT, KML przy TMZM. Napisał książkę wspomnieniową pt. „Fabryka, która zmieniła miasto” wydaną przez TMZM w roku  2013. W książce tej Autor przedstawił historię Zakładów Lotniczych w Mielcu w swoich wspomnieniach. Książka cieszyła się dużym powodzeniem.

Za liczne dokonania  w różnych dziedzinach życia zawodowego oraz społecznego był wielokrotnie odznaczany i nagradzany, m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotymi Odznakami Honorowymi SIMP, NOT i PTE, a także szeregiem nagród resortowych i stowarzyszeniowych.

Pogrzeb śp. Kazimierza Królikowskiego odbędzie się w dniu 20 marca 2023 r. w Lublinie o godz.12.00 poprzedzony Mszą Świętą żałobną  przy ul. Droga Męczenników Majdanka w Lublinie.

Cześć Jego Pamięci!

Janusz Chojecki w imieniu Prezesów oraz członków  mieleckich pro lotniczych  organizacji pozarządowych.

Mielec, 13 marca 2023 r.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Siedem goli w szalonym meczu. Warta Poznań – FKS Stal Mielec 5:2 [VIDEO]

Wiadomości Mielec

III Gala ‘Master of English’ w Sali Królewskiej [FOTO]

Wiadomości Mielec

Spektakl teatru „Magia” na scenie SCK [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa