W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie

Pokazali Ojców Niepodległości [FOTO]

Ireneusz Weryński, Karolina Burbano i Wiktoria Jarosz to triumfatorzy Gminnego Konkursu Plastycznego „Twarze Niepodległej”, któremu patronowali Burmistrz Radomyśla Wielkiego i rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Konkurs był jedną z inicjatyw podjętych przez radomyski Komitet Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim. Uczestnicy zmagań musieli dostarczyć organizatorom portret jednego z wybitnych polskich polityków i wojskowych, którzy przyczynili się do odrodzenia Polski, po 123 latach niewoli; np. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, gen. Józefa Hallera, gen. Tadeusza Rozwadowskiego, gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, gen. Władysława Sikorskiego, gen. Kazimierza Sosnkowskiego, itp.

– Poprzez ten konkurs chcieliśmy włączyć uzdolnionych artystycznie mieszkańców naszej gminy w upamiętnienie przypadającego w tym roku wielkiego jubileuszu odzyskania wolności przez naszą Ojczyznę. Zaproponowaliśmy tematykę mającą na celu popularyzację Ojców naszej niepodległości i ich wizerunków, bo o ile większość Polaków wie jak wyglądali Józef Piłsudski czy Roman Dmowski, to pewnie zasłużonych wojskowych z czasów wybijania się na niepodległość, np. gen. Józefa Hallera czy gen. Tadeusza Rozwadowskiego, niekoniecznie kojarzą – mówi Krzysztof Babiarz, pomysłodawca i organizator konkursu.

W sumie organizatorzy zebrali ponad 70 prac, które wykonali dorośli, młodzież gimnazjalna i uczniowie szkół podstawowych. Wyboru laureatów i wyróżnionych dokonała komisja konkursowa w składzie: przewodniczący Edward Kociański – artysta plastyk, sekretarz Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego i Małgorzata Zając – Waga – plastyk z SCK Mielec. Zwycięzcami zostali i główne nagrody w postaci m.in. tabletów zdobyli: Ireneusz Weryński, który nieszablonowo ujął postać marszałka Józefa Piłsudskiego (w kategorii dorosłych), Karolina Burbano za portret Ignacego Jana Paderewskiego (w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) i Wiktoria Jarosz – w kategorii szkół podstawowych. Nagroda specjalna trafiła do Krzysztofa Labaka, który wykonał płaskorzeźby Piłsudskiego i Paderewskiego.

Konkurs wpisał się ogólnopolską kampanię „Dumni z Polski”. Nagrody dla laureatów i wyróżnionych ufundował Burmistrz Radomyśla Wielkiego, rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowe Centrum Kultury i Wydawnictwo Rebis. – Dziękuję, że zechcieliście wziąć udział w konkursie upamiętniającym ten wyjątkowy rok dla naszego kraju. Dziękuję, że chcieliście pokazać swoje umiejętności. Gratuluję zwycięzcom i proszę o przyjęcie nagród w dowód naszego uznania dla waszych talentów – powiedział burmistrz Józef Rybiński wręczając nagrody.

WYNIKI
Dorośli
1. Ireneusz Weryński (Partynia)
2. Piotr Wąż (Dulcza Wielka)
3. Joanna Kusiak (Partynia)
Wyróżnienia: Gertruda Kieraś (Radomyśl Wielki), Agnieszka Winiarz (Ruda)
Nagroda specjalna: Krzysztof Labak (Zdziarzec)
Gimnazjum
1. Karolina Burbano
2. Wiktoria Guła i Marzena Wilk
3. Aleksandra Kabara, Karolina Sorochman, Karolina Wałęga
Wyróżnienia: Magdalena Nowak, Karolina Szymańska, Gabriela Wałęga
Szkoły podstawowe:
1. Wiktoria Jarosz (NSP Dulcza Mała)
2. Wiktoria Kuśnierz (SP Partynia), Sylwia Dykas (SP Zdziarzec)
3. Wiktoria Poparda, Wiktoria Siembab (NSP Dulcza Mała), Artur Pietras (SP Partynia)
Wyróżnienia: Natalia Bator, Marlena Dobosz i Michał Sadowski (SP Janowiec), Jakub Moskal, Kinga Ujas i Oliwia Rachwalik (NSP Dulcza Mała), Milena Kieraś (SP Radomyśl Wielki), Karolina Żala (SP Partynia)

 

Zobacz też...

W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości