W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Kultura i nauka

SCK w elitarnym klubie europejskim [AUDIO]

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu zostało właśnie przyjęte do Europejskiej Sieci Centrów Kultury ENCC. Jest to międzynarodowa sieć, w skład której wchodzą europejskie ośrodki kultury i sztuki.

Nadrzędnym celem ENCC jest stworzenie platformy pośredniczącej w wymianie informacji i doświadczeń pomiędzy lokalnymi, np. takimi jak mielecki, ośrodkami kultury w całej Europie. ENCC dąży do promowania współpracy międzykulturowej i zachęca do kontaktów pomiędzy poszczególnymi ośrodkami kultury.

– Dzięki udziałowi w ENCC zarówno Dom Kultury, Muzeum Regionalne, jak i Miejska Biblioteka Publiczna będą miały szansę na współpracę europejską – z zadowoleniem stwierdza p.o. dyrektora SCK, Joanna Kruszyńska. –  To będzie zupełnie nowa jakość, nowe doświadczenia i wyzwania.

Udział w ENCC umożliwi kontakty i spotkania z ludźmi zarówno o podobnych, jak również zgoła innych doświadczeniach. Dzięki członkostwu w tej organizacji o wiele łatwiej będzie można promować nasze miasto i naszą działalność poza granicami Polski. – Nie ukrywam, że traktujemy tę nominację jako wielkie wyróżnienie, ale i zobowiązanie do podjęcia nowych działań, całkiem innych jakościowo, które – mam nadzieję –zostaną zauważone nie tylko w Mielcu, ale także w Polsce i poza jej granicami – mówi Joanna Kruszyńska.

 

Jesienią ubiegłego roku przedstawiciele SCK uczestniczyli w konferencji w Oleśnicy, której tematem była ,,Kultura małych i średnich miast”. To wydarzenie odbyło się w ramach wielkiego projektu ,,Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016”. W konferencji w Oleśnicy uczestniczyli przedstawiciele zarówno ENCC, jak i 11 europejskich ośrodków kultury.

– Konferencja, spotkania i rozmowy w Oleśnicy były fantastycznym doświadczeniem, dzięki któremu dostrzegliśmy nowe możliwości działania poza naszym miastem, na współpracę z innymi ośrodkami w Europie – wspomina Joanna Kruszyńska.

Ten kontakt z przedstawicielami ENCC i zapoznanie się z możliwościami, jakie daje przynależność do rodziny europejskich ośrodków kultury, spowodował, że SCK rozpoczęło starania o przyjęcie do tej elitarnej grupy.

I udało się. W lutym Samorządowe Centrum Kultury zostało zakwalifikowane do sieci europejskich ośrodków kultury, co jest dużym wyróżnieniem, gdyż nie wszyscy aplikanci mieli tyle szczęścia. W tym roku władze ENCC przyjęły do sieci, oprócz mieleckiego SCK, jeszcze tylko dwa ośrodki kultury: z Francji i Rumunii.

Udział w ENCC to nie tylko splendor, ale i duże wymagania. Dyrekcja SCK zdaje sobie sprawę z wyzwań, jakie stoją przed placówką, ale liczy na to, że uda się spełnić oczekiwania, a w zamian otrzymać wielką dawkę nowych doświadczeń, które wynikną z międzynarodowej współpracy.

Do ENCC należy 38 ośrodków kultury, w tym 6 z Polski.

 

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa