W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Historia Informacje Kultura i nauka Materiały video

Uroczystości odsłonięcia muralu poświęconego Polskim Symbolom Narodowym [FOTO, VIDEO] TYLKO U NAS!

Dziś (16.06.23) w miejscowości Wierzchowiny w Gminie Wadowice Dolne odbyło się uroczyste odsłonięcie czterech murali.

W uroczystości brały udział Władze Samorządowe Gminy na czele z Wójtem Michałem Deptułą oraz
grupa 16-osobowa uczniów z dwóch szkół podstawowych tj. Szkoły Podstawowej z Wadowic Górnych i Wadowic Dolnych.

Pomysłodawczynią i autorem Projektu pod nazwą Biało-Czerwone Mury Historii w gminie Wadowice Górne
jest Elżbieta Augustyn-Gruszka Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury gminy Wadowice Górne, która do współpracy zaprosiła Dariusza Paczkowskiego – artystę streetartowego, działacza społecznego i animatora kultury.

Od 1987 roku artysta ten tworzy zaangażowane społecznie murale i street art. projektował i malował murale upamiętniające działalność żołnierzy wyklętych, w Krakowie oraz w Żywcu. Jest laureatem plebiscytu „Patriotycznie Zakręceni 2014”. Również wyróżniony w konkursie nagrody POLIN 2017.

Projekt, który dziś był finalizowany zakładał, przeprowadzenie warsztatów tworzenia muralu dla 16-osobowej grupy uczniów z dwóch gminnych szkół podstawowych.

Efektem tychże warsztatów dziś jest mural złożony z czterech części wykonany wspólnie przez uczestników i prowadzącego warsztaty. Mural nawiązuje do polskich symboli narodowych i naszej małej ojczyzny /widnieje na nim postać generała pilota Bolesława Stachonia, który urodził się w Woli Wadowskiej, flaga polska, orzeł w kornie oraz postać Henryka Dąbrowskiego – twórcy Legionów Polskich we Włoszech/.

Całkowita wartość projektu to 13 tys. 090 zł.

W tym roku mija 82 lata od śmierci Bolesława Stachonia, polskiego pilota i oficera łącznikowego Królewskich Sił Powietrznych (RAF). Urodził się 18 maja 1897 roku w Woli Wadowskiej w majątku Kądzielnia (obecnie w granicach Wierzchowin).
Pilot gen. bryg. Bolesław Stachoń był lotnikiem wszechstronnym: pilotował samoloty – zarówno niewielkie jednosilnikowe, samoloty obserwacyjne, jak i wielosilnikowe bombowce – był pilotem oblatywaczem, latał na szybowcach i był pierwszym polskim pilotem wiatrakowca. Zajmował się szkoleniem pilotów, był autorem programów szkolenia dla wojska, jak i publikacji szkoleniowych dla pilotów, popularyzował lotnictwo sportowe, pomagał w rozwoju szybownictwa i wypełniał powierzone przez wojsko zadania. Przyczynił się do zwiększenia bezpieczeństwa wykonywania lotów według przyrządów.
Bolesław Stachoń po odbyciu w Wielkiej Brytanii przeszkolenia stał się pierwszym w Polsce pilotem wirowca (jak ówcześnie nazywano wiatrakowce) i wykonał przelot zakupionym egzemplarzem z Londynu do Polski w trudnych zimowych warunkach.
Wykształcenie, doświadczenie wojenne oraz znajomość języków obcych predestynowały Stachonia do pełnienia wysokich funkcji wojskowych. Generał Pilot Wojska Polskiego, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej oraz I i II wojny światowej. Od maja 1936 do sierpnia 1939 dowodził 4. Pułkiem Lotniczym w Toruniu. We wrześniu 1939 roku dowodził lotnictwem i obroną przeciwlotniczą Armii „Pomorze”. Po przedostaniu się na zachód został komendantem polskiej Stacji Lotniczej w angielskim Swinderby.
W latach 1925 – 1926 wchodził w skład Polskiej Misji Wojskowej Zakupu Samolotów w Paryżu. Dokonując oblotu zakupionych samolotów w maju 1926 roku ustanowił rekord wznoszenia na 600m w 14 min 38s na samolocie myśliwskim Spad 61.
We wrześniu 1939 r. dowodził jednostkami lotniczymi, które strąciły ponad 20 samolotów niemiec.

POWIĄZANE POSTY

Mikołaje na motocyklach odwiedzili Dom Dziecka w Skopaniu [FOTO]

Monika Kopeć

Nieudana końcówka Stali na koniec jesieni 2024

Wiadomości Mielec

Fundacyjne pogotowie psychologiczne w Mielcu

Monika Kopeć

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa