W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Informacje

W mieleckim szpitalu pojawi się ministerialny program TOPSOR

Szpital Specjalistyczny w Mielcu będzie od 1 lipca jednym z pierwszych, w których zostanie wprowadzony program Ministerstwa Zdrowia TOPSOR. Ma on ujednolicić pracę szpitalnych oddziałów ratunkowych w całej Polsce. W założeniu, będzie powszechny do końca 2021 roku, ale w Mielcu pacjenci będą mogli korzystać z niego już teraz. 

Obecnie jedną z największych bolączek SOR-ów jest fakt, że – choć powołane do ratowania życia i reagowania w najcięższych przypadkach – często pełnią rolę przychodni medycyny rodzinnej, a wręcz apteki.

Pacjenci, którzy pojawiają się z lżejszymi przypadłościami, tzn. niezagrażającymi bezpośrednio i poważnie życiu lub zdrowiu, czekają zbyt długo, często bez świadomości, ile to może potrwać. Powoduje to wiele nieporozumień, napięć i problemów na zakorkowanych SOR-ach. Ministerstwo chce wprowadzenia jednolitych zasad triażu, czyli segregacji medycznej pacjentów w szpitalnych oddziałach ratunkowych, ale z ważna zmianą: pacjent ma dokładnie wiedzieć, do jakiej kategorii został zaklasyfikowany i kontrolować swoją sytuację. Pozwoli mu to podjąć świadomą decyzję czy chce czekać, czy lepiej wybrać powołaną do pomocy w jego sytuacji placówkę opieki zdrowotnej, gdzie pomoc otrzyma znacznie szybciej.  

Kategoria czerwona oznacza, że konieczna jest natychmiastowa pomoc, żółta – pomoc w możliwie krótkim czasie oczekiwania, zielona – czas oczekiwania na pomoc może wynieść do 240 minut, a niebieska – czas oczekiwania to 360 minut, ale w praktyce bez określenia górnej granicy, ponieważ każdy pacjent z kategorii czerwonej lub żółtej dodatkowo wydłuża czas oczekiwania. Osoba w ciężkim stanie zawsze będzie miała pierwszeństwo.

Ministerstwo Zdrowia uważa, iż w takich sytuacjach zdecydowanie lepsza dla pacjenta zatriażowanego jako „zielony” lub „niebieski” będzie rezygnacja z wizyty na SOR-ze. Dotyczy to sytuacji, gdy problem zdrowotny jest stosunkowo błahy i możliwy do skonsultowania np. w poradni medycyny rodzinnej lub w Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej.    Ale skąd pacjent ma wiedzieć, w jakiej kategorii się znalazł i jak długo przyjdzie mu czekać?

Koncepcja ministerstwa polega na zastosowaniu biletomatów, dzięki którym pacjent pozna swój status jako pacjenta SOR. System przetwarza w czasie rzeczywistym dane o liczbie pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowia, kategorii przypisanej im w trakcie triażu i czasie oczekiwania na pomoc w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Aktualizuje te dane, pokazując na monitorze bieżący stan – wyjaśnia Zbigniew Torbus, dyrektor Szpitala.  

Ponieważ wszystkie dane będą zbierane i analizowane, nie będzie już wątpliwości co do zagospodarowania czasu personelu. Ważne będzie także to, że część pracowników, która dotąd musiała informować pacjentów o tym, jaka jest ich sytuacja, teraz te chwile będzie wykorzystywać na czynności, medyczne lub administracyjne, a pacjent będzie otrzymywał informacje z systemu.   Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i nie będzie przeszkód technicznych, program TOPSOR ruszy w mieleckim szpitalu z początkiem lipca. 

ODWIEDZINY PACJENTÓW W SZPITALU SPECJALISTYCZNYM W MIELCU – REGULAMIN (poniżej)

Dyrekcja Szpitala Specjalistycznego w Mielcu w porozumieniu z Zespołem Kontroli Zakażeń Szpitalnych informuje, że istnieje możliwość odwiedzin i wprowadza zasady odwiedzin u pacjentów nie zakażonych SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Szpitalu. 

1. Zezwala się na odwiedziny u pacjentów niezakażonych SARS-CoV-2 przez osoby które:

– posiadają pełne szczepienie p/COVID-19 potwierdzone zaświadczeniem przyjęcia szczepionki

lub 

– posiadają negatywy test antygenowy, lub PCR pl SARS-CoV-2 wykonany w okresie nie dłuższym niż 48 h. Obowiązek udowodnienia faktu zaszczepienia, posiadania negatywnego testu spoczywa na osobie odwiedzającej. 

2. Pozostałe osoby mają możliwość odwiedzin pacjentów jedynie w sytuacjach, które uzasadniają konieczność spotkania pacjenta z bliską osobą zgodnie z przepisami Ustawy o Prawach Pacjenta. W tych przypadkach decyzję podejmuje Kierownik  oddziału. 

3. Odwiedziny odbywają się po telefonicznym uzgodnieniu z lekarzem prowadzącym lub lekarzem dyżurnym oddziału, po akceptacji Kierownika oddziału (numery telefonów w tabelce). 

4. Osoby z objawami infekcji lub w przypadku kontaktu z zakażonym SARS-CoV-2 nie mogą wchodzić na teren Szpitala. 

5. Mając na uwadze dobro pacjenta oraz względy organizacyjne oddziałów, zalecane są odwiedziny w godzinach: 11:00 -18:00. 

6. Osoby odwiedzające wchodzą na teren Szpitala przez wejście główne. Należy poinformować portiera o celu wizyty, oraz przedstawić dokument potwierdzający szczepienie I ujemny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość. Portier prowadzi ewidencje osób wchodzących do Szpitala. 

7. Za organizację odwiedzin w oddziale Szpitala odpowiada personel oddziału.

8. Odwiedzający jest zobowiązany do: 

– założenia maski zakrywającej usta i nos, 

– przeprowadzenia dezynfekcji rąk zaraz po wejściu na teren Szpitala, przed i po kontakcie z osobą odwiedzaną i przed wyjściem ze Szpitala,

– utrzymywania dystansu społecznego (1,5 metra),

– ograniczenia poruszania się na terenie Szpitala, 

– pozostawanie w kontakcie jedynie z osobą odwiedzaną, 

– czas odwiedzin nie powinien być dłuższy niż 15 min, 

– w przypadku sali wieloosobowej, jednoczasowo może przebywać na niej jeden  odwiedzający. 

9. Ze względu na na trwający stan epidemii Dyrektor Szpitala może ograniczyć lub wstrzymać odwiedziny w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego, powiadamiając ogłoszeniem wywieszonym przy wejściu do oddziału. 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Wypadek z udziałem 17-letniej rowerzystki

Wiadomości Mielec

Jubileusz Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Wypadek z udziałem rowerzystki

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa