W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje

Wsparcie finansowe na północną obwodnicę Mielca [FOTO]

Radni Mielca jednogłośnie podjęli decyzję o przyznaniu pomocy finansowej dla samorządu województwa, który będzie realizował północną obwodnicę Mielca z tzw. drogą lotniskową. Gościem sesji rady miasta był marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek przypomniał jak będzie realizowana inwestycja. Samorząd Województwa pozyskał na realizację drogi dofinansowanie z budżetu państwa 65 mln zł w ramach programu Polski Ład. 17. Listopada 2023 r. odbyło się otwarcie ofert dla postępowania przetargowego na wykonawcę robót w systemie zaprojektuj i wybuduj.

Najniższa cenowo oferta złożona w przetargu, powoduje, że po stronie środków własnych do zabezpieczenia przez samorząd województwa pozostaje kwota około 27,5 mln zł. Termin ewentualnego odwołania od rozstrzygnięcia upływa w poniedziałek 26 lutego. Zwykle w tego typu inwestycjach samorządy tworzą tzw. montaże finansowe. W tym przypadku prezydent Mielca zadeklarował wsparcie 10 mln zł.

Ta inwestycja to dla nas kolejne wyzwanie. Samorząd województwa przeprowadził już kilka tego typu działań. To obwodnica wschodnia, wiadukt nad linią L25, modernizacja linii L25, obwodnica zachodnia i nowy most na Wisłoce. Te wszystkie inwestycje są ze sobą komplementarne, podobnie w ten system dróg wpisuje się droga lotniskowa. Dziękuję za dołączenie się do tej inwestycji – mówił marszałek Władysław Ortyl. 

Na komisji finansów byliśmy jednogłośnie „za” – powiedział jej przewodniczący Zdzisław Nowakowski. O potrzebie budowy drogi mówił również prezydent Mielca Jacek Wiśniewski.

Za uchwałą głosowało 21 radnych, czyli wszyscy obecni na sali. Samorząd miasta Mielec w 2026 roku przekaże na ten cel 2 mln zł , a w 2027 roku 8 mln zł.

Ta droga ma przebieg wojewódzki i charakter wojewódzki, ale głównie będzie służyć Specjalnej Strefie Ekonomicznej i lotnisku czyli miastu Mielec. Dlatego chciałem bardzo podziękować marszałkowi za przygotowanie i realizację tej inwestycji. Dziękuję także panu prezydentowi za otwartość na rozmowy – powiedział radny Radosław Swół. 

Budowa nowej drogi ma zakończyć się w 2027 roku. W miejscu gdzie przecinać się będzie z obwodnicą wschodnią samorząd województwa zaplanował budowę dużego i bezpiecznego ronda.

Autor tekstu i zdjęć: Tomasz Leyko
 Biuro Prasowe UMWP

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Przez 9 lat był na wszystkich lekcjach w szkole

Wiadomości Mielec

Mielecka ortopedia poszerza ofertę [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Jechał motocyklem pod prąd. Miał ponad 2 promile

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa