W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Wsparcie zewnętrzne nie do przecenienia [FOTO]

Karetka dla Pogotowia, auto do transportu medycznego dla Szpitala

Tabor samochodowy Pogotowia Ratunkowego w Mielcu powiększył się o jedną karetkę, która będzie przeznaczona do walki z koronawirusem. To Fiat Doblo o wartości ok.150 tys. zł, a to dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Podkarpackiego. Do Szpitala Specjalistycznego w Mielcu trafił Volkswagen Transporter przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. To efekt wsparcia Lockheed Martin, w którego skład wchodzi PZL Mielec.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego zostało zakupionych 5 Fiatów Doblo dla pięciu stacji pogotowia ratunkowego z województwa podkarpackiego (Mielec, Rzeszów, Przemyśl, Krośno, Sanok). Kolejne karetki trafią do nas na przełomie czerwca i lipca. Również będą wyposażone w pełen sprzęt ratowniczy. Pogotowie mieleckie wzbogaci się o dwie takie karetki, z których każda ma wartość 750 tys. zł. Cały projekt, w którym bierzemy udział jako pogotowie mieleckie opiewa na kwota około 2 milionów zł. Jest ona przeznaczona na walkę z koronawirusem. Oczywiście, kiedy pandemia ustanie, oby się tak stało jak najszybciej, te karetki i sprzęt medyczny będą dalej służyły naszemu społeczeństwu – mówi Grzegorz Gałuszka, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Mielcu.

Gdybyśmy codziennie w taki sposób chcieli uhonorować każdego sponsora, który pomógł Szpitalowi w Mielcu, to takie spotkania musielibyśmy robić już co dnia do końca roku. Otrzymaliśmy wsparcie od 160 darczyńców. Dzięki pomocy od firmy Lockheed Martin w kwocie 50 tys. dolarów kupiliśmy samochód. Chciałbym podziękować tutaj panu Robertowi Orzyłowskiemu za tę inicjatywę. To symbol olbrzymiej otwartości przedsiębiorców lokalnych i to też duże zobowiązania dla szpitala, żeby odwdzięczyć się naszą pracą – powiedział Zbigniew Torbus, p.o. Dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.

– Cieszy fakt, że Zarząd Województwa Podkarpackiego na bieżąco reaguje na sytuację, której tak naprawdę miesiąc półtora miesiąca temu nikt się nie spodziewał. Na podkarpacką tarczę kryzysową zostały przeznaczone ogromne środki, jest to ponad 330 mln zł, z czego 50 milionów trafia na ratowanie zdrowia, poprzez wsparcie instytucji służących mieszkańcom w tym sektorze. Ważne jest to, że ta sytuacja poruszyła wiele ludzkich serc i na chwilę obecną, także dzięki aktywności Zarządu Województwa Podkarpackiego, pozyskano 3,5 miliarda złotych od sponsorów, firm, od osób prywatnych. To jest naprawdę niezwykłe – powiedziała Maria Napieracz, radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego. – Dzisiaj na szczęście programy operacyjne, którymi dysponujemy służą po to, żeby wzmocnić bezpieczeństwo zdrowotne. By realizować te nawet podstawowe zadania w tym zakresie, trzeba było dokupić wszystko, od maseczek poprzez ubrania, aż po auta. Wszyscy zdają sobie sprawę, że trzeba znaleźć na to pieniądze, w taki sposób skoordynować działania, żeby ta pomoc była na bieżąco i żeby nie było zaniedbań. Jako Samorząd Województwa mamy własne szpitale wojewódzkie, ale oprócz tego wspomagamy szpitale powiatowe i stacje ratownictwa, których działania są tak potrzebne w terenie – powiedział Jan Tarapata, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Starosta Stanisław Lonczak cieszył się, że była kolejna już możliwość spotkania się, by przyjąć dar, który będzie służył mieleckim placówkom zdrowia. – Wielkie podziękowania się należą Zarządowi, panu Marszałkowi za szybką reakcję na sytuację. Podziękowanie oczywiście także dla firmy Lockheed Martin, bo samochód jest bardzo potrzebny. Chcę podkreślić, że szpitalowi i pogotowiu byłoby bardzo trudno realizować sprawnie zdania, które wynikają z walki z koronawirusem, wręcz byłoby to niemożliwe bez pomocy z zewnątrz – powiedział.

Zobacz też...

W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości